Český česnek – jak ho poznat

Když se mluví o česneku, většinou každý hned myslí český česnek, ovšem není to jediný typ, který u nás seženete.

Popravdě je odrůd česneku velké množství a na českém trhu tak seženete česneky nejen české, ale také ruské, španělské, čínské či maďarské.

Snad žádný z těch zahraničních se však nemůže rovnat odrůdám, které v Česku rostou divoce anebo které jsou pravými a tradičními odrůdami českého česneku (takové má v nabídce např. pěstitel Kozák).

Bohužel, podle českých zákonů, můžete označit jako „český česnek“ ten, který je vypěstovaný v Česku. Pokud tedy koupím levnou sadbu čínského česneku, vypěstuji ho v ČR, tak mu můžu po sklizni dát označený jako český česnek a takhle ho můžu i prodávat. Bohužel kvalita by rozhodně nebyla taková, jako česneku českého.

Pokud tedy hledáte jen odrůdy pravého tradičního českého česneku, podívejte se na stránky k-cesnek.cz, kde je seznam těchto odrůd. Na tyto odrůdy se pak zaměřujte při výběru českého česneku v prodejnách, eshopech a supermarketech.

Zajímavé čtení jinde:

  • https://luxusnizivotvanilky.wordpress.com/2013/02/07/odkud-je-vas-cesnek/

6 komentářů

  1. Pravý český česnek má lehce nafialovělou pevnou paličku, ale hlavně – má pořádnou sílu. Jeden stroužek vydá za celou palici toho čínského. To, co prodávají v supermarketech se nedá vůbec nazývat česnekem. Koupil jsem ho jen jednou z nouze když už na jaře došly zásoby, ale to bylo jen samé bílé šustí a nějaká vyschlá bílá hmota, no prostě hrozný. Skladuji přes celou zimu v chladném tmavém sklepě a pěstuji pravidelně každý rok. Bez česneku se prostě neobejdu, pro mě to je základní surovina 🙂

    1. Česnek je nejlepší! Dávám ho snad do všeho. Jeho lahodná chuť obohatí každé jídlo a zároveň osvěží dech. Ale nejraději ho pojídám samotný a zakusuji citronem. Na své zahraniční cesty si vždy beru placatku z česnekovou vodkou. Při mé poslední návštěvě Rumunska se česnek osvědčil jako nepostradatelný pomocník v boji proti vším a nemrtvím. Jen díky česneku se mi podařilo během mé cesty napříč Sedmihorskem odrazit útok vampýra. Od té doby nedám na česnek dopustit!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *