Český česnek – jak ho poznat

Když se mluví o česneku, většinou každý hned myslí český česnek, ovšem není to jediný typ, který u nás seženete.

Popravdě je odrůd česneku velké množství a na českém trhu tak seženete česneky nejen české, ale také ruské, španělské, čínské či maďarské.

Snad žádný z těch zahraničních se však nemůže rovnat odrůdám, které v Česku rostou divoce anebo které jsou pravými a tradičními odrůdami českého česneku (takové má v nabídce např. pěstitel Kozák).

Bohužel, podle českých zákonů, můžete označit jako „český česnek“ ten, který je vypěstovaný v Česku. Pokud tedy koupím levnou sadbu čínského česneku, vypěstuji ho v ČR, tak mu můžu po sklizni dát označený jako český česnek a takhle ho můžu i prodávat. Bohužel kvalita by rozhodně nebyla taková, jako česneku českého.

Pokud tedy hledáte jen odrůdy pravého tradičního českého česneku, podívejte se na stránky k-cesnek.cz, kde je seznam těchto odrůd. Na tyto odrůdy se pak zaměřujte při výběru českého česneku v prodejnách, eshopech a supermarketech.

Zajímavé čtení jinde:

  • https://luxusnizivotvanilky.wordpress.com/2013/02/07/odkud-je-vas-cesnek/

5 komentářů

  1. Pravý český česnek má lehce nafialovělou pevnou paličku, ale hlavně – má pořádnou sílu. Jeden stroužek vydá za celou palici toho čínského. To, co prodávají v supermarketech se nedá vůbec nazývat česnekem. Koupil jsem ho jen jednou z nouze když už na jaře došly zásoby, ale to bylo jen samé bílé šustí a nějaká vyschlá bílá hmota, no prostě hrozný. Skladuji přes celou zimu v chladném tmavém sklepě a pěstuji pravidelně každý rok. Bez česneku se prostě neobejdu, pro mě to je základní surovina 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *