Výnos česneku – vyplatí se prodej?

Česnek je plodina, která má relativně slušný výnos a v ideálních případech vám může zajistit rychlou návratnost.

V nejideálnějším případě je možné dostat se až na 10 násobek toho, co jste vysadili. Pokud tedy zasadíte 1kg česneku, může vám vyrůst až 10 Kg.

Tohle je však ideální varianta, většinou to bývá méně. Takový standardní výnos z česneku je asi 4-5 násobek, to znamená, z 1kg vám vyrostou 4-5 kg.

Prodej česneku – jaké ceny si účtovat

Podařilo se vám vypěstovat slušnou sklizeň česneku, zůstali vám nějaké přebytky a chystáte se česnek prodat?

V takovém případě můžete využít možnosti pro menší zemědělce a prodávat ho tzv. „ze dvora“. Jste tím tak částečně zbaveni množství legislativních potíží.

  • Ceny za domácí česnek se většinou pohybují kolem 150 Kč, v inzerci narazíte i na ceny kolem 100 Kč.
  • V období sklizně je možné na jihu Moravy koupit tento pravý domácí česnek u mnoha pěstitelů, kteří mají svoji nabídku vystavenou u silnice před domem.
  • Jestliže chcete česnek prodávat ve větším, například po internetu, počítejte s tím, že se vám zvýší náklady a budete tak muset z příjmu odvádět daně, sociální a zdravotní, takže si musíte cenu nastavit vyšší. Internetové obchody tak mají většinou česnek od 150 Kč a výše.

Výkup a výkupní ceny česneku

Výkup česneku ve velkém dělá v Česku asi jen jedna a to Lyciano Group. Bohužel nevíme, jak aktuální je jejich nabídka proto necháváme jen odkaz na jejich web – http://agro.lyciano.cz/. Minimální množství, které od vás vykoupí je však 2 tuny.

Český česnek můžete ale prodat i jinde, v menším. Jednou z takových možností je, zkusit váš česnek nabídnout prodejcům farmářských bedýnek. Právě ti vykupují přebytky od farmářů a zemědělců a mohli by mít o váš česnek zájem.

Samozřejmě nezapomeňte na inzerci. Prodej česneku často probíhá přes inzeráty, kde vás navíc může objevit někdo, kdo od vás koupí česnek ve větším množství.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *